Domovská stránka » Novinky » Ako sa pripraviť na gastroskopiu a čo vás na nej čaká

Ako sa pripraviť na gastroskopiu a čo vás na nej čaká

Gastroskopia je vyšetrenie, pri ktorom lekár zavedie pacientovi endoskop cez ústa do žalúdka. Tento ohybný optický prístroj pomáha lekárovi nahliadnuť do hornej časti tráviacej rúry pacienta, teda konkrétne do jeho pažeráka, žalúdka a hornej časti tenkého čreva.

 

Prečo sa robí gastroskopia?

Na gastroskopické vyšetrenie vás lekár odporučí z dvoch dôvodov. Prvým je diagnostický, pri ktorom sa posúdi charakter sliznice, pričom sa z nej odoberie vzorka tkaniva. Druhý dôvod je liečebný. Lekár svojimi zásahmi eliminuje príčiny pacientových problémov, napríklad odstraňuje výrastky, rozširuje zúžené miesta alebo zastavuje krvácanie.

 

Ako sa pripraviť na gastroskopiu?

Je dôležité, aby váš žalúdok bol prázdny, a preto pacient nesmie jesť 10 až 12 hodín a piť 6 až 8 hodín pred plánovaným vyšetrením. Ak by ste pociťovali sucho v ústach, môžete si ich vypláchnuť vodou, avšak nie neprehltať. Fajčiari by sa mali vzdať cigariet aspoň na rovnako dlhý čas ako jedla a tekutín, pretože nikotín dráždi žalúdočnú sliznicu.

 

O čom nezabudnúť informovať lekára?

Pacient musí bezodkladne informovať lekára o svojich alergiách na lieky a tiež o liekoch, ktoré pravidelne užíva. Počas prípravy na vyšetrenie nemôže pacient tieto lieky užiť. Môže si ich však vziať so sebou a užiť po vyšetrení, pokiaľ mu nebol aplikovaný sprej na znecitlivenie jazyka a hltana.

Pacienti, ktorí trpia cukrovkou, musia túto skutočnosť oznámiť lekárovi už pri objednávaní. Inzulín si prinesú so sebou a užijú tiež až po vyšetrení.

Pokiaľ pacient prekonal nejaké infekčné ochorenie alebo sa naň lieči, musí o tom bezodkladne informovať lekára už pri objednávaní.

Každý pacient je pred týmto vyšetrením povinný odložiť si zubné protézy, piercing z ústnej dutiny a tiež aj okuliare. Nejde len o pohodlie pacienta, ale najmä o jeho bezpečnosť.

 

Ako prebieha gastroskopia?

Tesne pred samotným vyšetrením vám zdravotnícky personál môže aplikovať sprej na znecitlivenie jazyka a hltana, endoskop tak ľahšie prehltnete. Hodinu po vyšetrení však nemôžete nič jesť ani piť, pretože hltací reflex je oslabený natoľko, že sa môžete dusiť kúskami jedla či vodou.

Samotné vyšetrenie nie je bolestivé, ale nepríjemné. Sprevádza ho napínanie na zvracanie, nafukovanie, vytekanie slín a grganie, pričom pravidelným dýchaním cez nos možno tieto pocity zmierniť. Počas celého vyšetrenia leží pacient na ľavom boku. „Je veľmi dôležité, aby pacient počas vyšetrenia nepodliehal panike, ale počúval lekára a snažil sa dodržiavať jeho pokyny. V spolupráci s pacientom tak vyšetrenie trvá kratšie a je aj menej nepríjemné,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Miroslav Rigan.

 

A čo po gastroskopii?

Po vyšetrení môže pacient pociťovať škriabanie v hrdle či mierne pobolievanie v brušnej dutine. Ide o normálny jav, keďže v tele pacienta sa nachádzal endoskop, ktorý mu odoberal vzorky tkaniva alebo odstraňoval výrastky. Lekár na záver informuje pacienta o ďalšom postupe liečby a zodpovie jeho prípadné otázky.

 

Ak by ste mali záujem o konzultáciu a vyšetrenie v našej gastroenterologickej ambulancii, kontaktujte nás.

1 názor na “Ako sa pripraviť na gastroskopiu a čo vás na nej čaká”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *