Domovská stránka » Novinky » Gastroskopia: Ako sa pripraviť a čo vás na nej čaká?

Gastroskopia: Ako sa pripraviť a čo vás na nej čaká?

Gastroskopia je vyšetrenie, pri ktorom lekár zavedie pacientovi endoskop cez ústa do žalúdka. Tento ohybný optický prístroj pomáha lekárovi nahliadnuť do hornej časti tráviacej rúry pacienta, teda konkrétne do jeho pažeráka, žalúdka a hornej časti tenkého čreva.

Prečo sa robí gastroskopia?

Na gastroskopické vyšetrenie vás lekár odporučí z dvoch dôvodov. Prvým je diagnostický, pri ktorom sa posúdi charakter sliznice, pričom sa z nej odoberie vzorka tkaniva. Druhý dôvod je liečebný. Lekár svojimi zásahmi eliminuje príčiny pacientových problémov, napríklad odstraňuje výrastky, rozširuje zúžené miesta alebo zastavuje krvácanie.

Ako sa pripraviť na gastroskopiu?

Je dôležité, aby váš žalúdok bol prázdny, a preto pacient nesmie jesť 10 až 12 hodín a piť 6 až 8 hodín pred plánovaným vyšetrením. Ak by ste pociťovali sucho v ústach, môžete si ich vypláchnuť vodou, avšak nie prehĺtať. Fajčiari by sa mali vzdať cigariet aspoň na rovnako dlhý čas ako jedla a tekutín, pretože nikotín dráždi žalúdočnú sliznicu.

Stiahnite si a vytlačte pokyny pred gastroskopickým vyšetrením v sekcii Pred vyšetrením.

O čom nezabudnúť informovať lekára?

Pacient musí bezodkladne informovať lekára o svojich alergiách na lieky a tiež o liekoch, ktoré pravidelne užíva. Počas prípravy na vyšetrenie nemôže pacient tieto lieky užiť. Môže si ich však vziať so sebou a užiť po vyšetrení, pokiaľ mu nebol aplikovaný sprej na znecitlivenie jazyka a hltana.

Pacienti, ktorí trpia cukrovkou, musia túto skutočnosť oznámiť lekárovi už pri objednávaní. Inzulín si prinesú so sebou a užijú tiež až po vyšetrení.

Pokiaľ pacient prekonal nejaké infekčné ochorenie alebo sa naň lieči, musí o tom bezodkladne informovať lekára už pri objednávaní.

Každý pacient je pred týmto vyšetrením povinný odložiť si zubné protézy, piercing z ústnej dutiny a tiež aj okuliare. Nejde len o pohodlie pacienta, ale najmä o jeho bezpečnosť.

Ešte nie ste naším fanúšikom na Facebooku? Pridajte sa k nám!

Ako prebieha gastroskopia?

Tesne pred samotným vyšetrením vám zdravotnícky personál môže aplikovať sprej na znecitlivenie jazyka a hltana, endoskop tak ľahšie prehltnete. Hodinu po vyšetrení však nemôžete nič jesť ani piť, pretože hltací reflex je oslabený natoľko, že sa môžete dusiť kúskami jedla či vodou.

Samotné vyšetrenie nie je bolestivé, ale nepríjemné. Sprevádza ho napínanie na zvracanie, nafukovanie, vytekanie slín a grganie, pričom pravidelným dýchaním cez nos možno tieto pocity zmierniť. Počas celého vyšetrenia leží pacient na ľavom boku. „Je veľmi dôležité, aby pacient počas vyšetrenia nepodliehal panike, ale počúval lekára a snažil sa dodržiavať jeho pokyny. V spolupráci s pacientom tak vyšetrenie trvá kratšie a je aj menej nepríjemné,“ hovorí gastroenterológ MUDr. Miroslav Rigan.

A čo po gastroskopii?

Po vyšetrení môže pacient pociťovať škriabanie v hrdle či mierne pobolievanie v brušnej dutine. Ide o normálny jav, keďže v tele pacienta sa nachádzal endoskop, ktorý mu odoberal vzorky tkaniva alebo odstraňoval výrastky. Lekár na záver informuje pacienta o ďalšom postupe liečby a zodpovie jeho prípadné otázky.

Máte záujem o konzultáciu a vyšetrenie v našej ambulancii? Kontaktujte nás.

6 názorov na “Gastroskopia: Ako sa pripraviť a čo vás na nej čaká?”

  1. Bála som sa vyšetrenia, dlho som to odkladala, ale dá sa to zvládnuť..🙂treba sa čo najviac ukľudniť, byť pokojná, pokojný pri celom vyšetrení, ležala som na ľavom boku dýchala som nosom aj ústami, dá sa to zvládnuť , strašne som grgala a napínalo ma. Takže prajem všetkým odvahu, je to len chvíľa 🙂🌼🌼

  2. Absolvoval som už 5 takýchto vyšetrení, ( diagnóza horná hernia, pravidelná kontrola ) diéta pred vyšetrením je veľmi dôležitá, nič ťažké nejesť aspoň 12 h pred a radšej piť tekutiny – vodu . Počas akcie správne dýchať pomaly nosom, ktorý si pred vyšetrením vyčistiť. Myslieť na to že vyšetrenie je potrebné pre Vás z hľadiska zdravia a to je podstatné , že sa to dá zvládnuť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *