Domovská stránka » Novinky » Kolonoskopia: Ako sa pripraviť a čo vás na nej čaká?

Kolonoskopia: Ako sa pripraviť a čo vás na nej čaká?

Kolonoskopia je vyšetrenie, pri ktorom sa zavedie endoskop do hrubého čreva pacienta cez konečník. Tento ohybný optický prístroj umožňuje lekárovi nahliadnuť do dolnej časti tráviacej rúry pacienta, teda konkrétne hrubého čreva, jeho začiatočnej časti slepého čreva a nakoniec aj do koncového úseku tenkého čreva.

Prečo sa robí kolonoskopia?

Kolonoskopia sa vykonáva z dvoch dôvodov. Prvým z nich je diagnostický, ktorý pomáha stanoviť ochorenie pacienta napríklad tým, že sa odoberá vzorka na histologické vyšetrenie. Druhý dôvod je terapeutický, keď odstraňuje slizničný výrastok alebo postihnutá sliznica.

Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?

Aby boli výsledky z kolonoskopie čo najpresnejšie, je veľmi dôležité mať čisté črevá, a preto netreba podceňovať prípravu predpísanú lekárom.

Stiahnite si a vytlačte pokyny pred kolonoskopickým vyšetrením v sekcii Pred vyšetrením.

O čom nezabudnúť informovať lekára?

V deň vyšetrenia môžete užiť lieky na srdce a tlak.
Ak máte cukrovku alebo užívate Warfarin či Orfarin, je nutné postupovať podľa pokynov vášho ošetrujúceho lekára.
Týždeň pred vyšetrením neužívajte Anopyrin či Acylpirin.

Ešte nie ste naším fanúšikom na Facebooku? Pridajte sa k nám!

Ako prebieha kolonoskopia?

Pacient si ľahne na ľavý bok. Najskôr je mu vyšetrený konečník prstom, ktorým lekár zároveň nanáša znecitlivujúci gél.

Potom nasleduje vyšetrenie pomocou kolonoskopu, ktorý sa zavádza cez konečník. Týmto prístrojom sa nafúkne črevo vzduchom, vďaka čomu sa črevné steny oddialia a lekár je po tom schopný pohybovať s kolonoskopom v čreve. Ten sa posúva až do koncovej časti tenkého čreva, pričom má kameru, ktorou sa prezerá sliznica a steny čreva.

Pokiaľ je spozorovaný nejaký podozrivý nález, lekár odoberie vzorku na histologický rozbor. Pokiaľ však lekár spozoruje výrastky, tak ich hneď odstráni. Takéto zákroky je možné vykonať vďaka nástrojom, ktoré si tam dopraví lekár pomocou vnútorného kanála kolonoskopu.

A čo po kolonoskopii?

Po podaní injekcie, ktorá ovplyvňuje pozornosť, nemôžete v deň vyšetrenia viesť motorové vozidlo! Taktiež je vhodné prísť na toto vyšetrenie s doprovodom.

Nepríjemné nafukovanie je bežnou súčasťou po takomto vyšetrení, keďže lekár vzduchom nafukoval črevo, aby mohol bezpečne pohybovať kolonoskopom. Pacient si môže na toalete zľahka masírovať brucho, čím lepšie zo seba uvoľní vzduch.

Máte záujem o konzultáciu a vyšetrenie v našej ambulancii? Kontaktujte nás.

1 názor na “Kolonoskopia: Ako sa pripraviť a čo vás na nej čaká?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *