Domovská stránka » Novinky » SIBO test: bezbolestné vyšetrenie z dychu

SIBO test: bezbolestné vyšetrenie z dychu

SIBO je skratkou pre syndróm bakteriálneho prerastania čreva, pre ktorý je charakteristický zvýšený počet baktérií alebo prítomnosť ich abnormálnych typov v tenkom čreve. K takémuto prerastaniu baktérii dochádza pri poruche ochranných mechanizmov tráviaceho traktu (napr. pri poruche slizničnej imunity, zníženej tvorbe žalúdočnej kyseliny, žlče či enzýmov). Ako prebieha test SIBO?

Aké sú príznaky SIBO?

Klinické prejavy zahŕňajú nafukovanie, plynatosť, únava, bolesti brucha, zvracanie, hnačky, nevoľnosť, chudnutie, akné/ rosacea, depresie, bolesti kĺbov, malnutrícia. V ťažkých prípadoch môže byť prítomná mastná, tuková stolica a príznaky podvýživy. Keďže ochorenia tráviaceho traktu majú často podobné príznaky, je dôležité presné stanovenie diagnózy.

Čo spôsobuje SIBO?

Syndróm bakteriálneho prerastania čreva je potrebné včas potvrdiť a liečiť alebo vylúčiť spomedzi možných diagnóz. Nadmerné a nefyziologické osídlenie tenkého čreva baktériami môže viesť k anémii a nedostatku bielkovín či niektorých vitamínov. Tieto baktérie tiež produkujú rôzne toxíny, čo má za následok poškodenie steny čreva, ale aj negatívny dopad na celý organizmus.

Stiahnite si a vytlačte pokyny pred vyšetrením v sekcii Pred vyšetrením.

Ktorí pacienti sú rizikoví?

Vysoké riziko vzniku SIBO je u pacientov, ktorí majú chronické ochorenie pankreasu alebo pečene. Taktiež sa často pridružuje k ochoreniam štítnej žľazy, celiakii, syndrómu dráždivého čreva či cukrovke.

Ešte nie ste naším fanúšikom na Facebooku? Pridajte sa k nim!

Ako prebieha vyšetrenie SIBO?

Dychový test na diagnostiku bakteriálneho prerastania čreva je úplne bezbolestný. Ide o neinvazívny test, počas ktorého sa za pomoci prístroja meria koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu.

Prvé meranie prebieha nalačno. Pacient následne vypije sladký roztok laktulózy, po ktorom sa bude v stanovených intervaloch koncentrácia vodíka opäť premeriavať. Je nutné rátať s cca 3-4 hodinovou procedúrou.

* Laktulóza napriek podobnému názvu nemá nič spoločné s laktózou, a preto pacienti trpiaci laktózovou intoleranciou môžu tiež absolvovať test SIBO. 

Máte záujem o vyšetrenie SIBO v našej ambulancii? Kontaktujte nás.

1 názor na “SIBO test: bezbolestné vyšetrenie z dychu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *