Domovská stránka » Novinky » Sonografia brucha: jednoduchá príprava za 1 deň

Sonografia brucha: jednoduchá príprava za 1 deň

sonografia brucha

Ultrasonografia (USG) brucha je vyšetrenie, pri ktorom lekár sleduje ultrazvukom orgány brušnej dutiny (vrátane pečene, žlčových ciest, žlčníka, pankreasu, sleziny, obličiek a čreva). V medicíne má sonografia brucha široké spektrum využitia.

Prečo sa robí sono brucha?

Sonografia brucha je najčastejšou diagnostickou zobrazovacou technikou orgánov, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine. Sleduje sa ich veľkosť, štruktúra, patologické zmeny či lézie.

Kedy sa robí sono brucha?

Na toto vyšetrenie vás lekár odporučí pri bolestiach brucha, tráviacich ťažkostiach, nafukovaní, no i pri zhoršených obličkových či pečeňových testoch. Sonografické vyšetrenie je nápomocné aj pri podozrení na cystu, nádor alebo pri palpačnom náleze zväčšených orgánov.

Ešte nie ste naším fanúšikom na Facebooku? Pridajte sa k nám!

Aká je príprava na sono brucha?

Sonografické vyšetrenie sa odporúča vykonávať ráno nalačno a v prípade vyšetrenia popoludní sa odporúča nejesť minimálne 4 hodiny pred tým.

Deň pred vyšetrením by pacient nemal piť sýtené nápoje a jesť jedlá, ktoré nafukujú. Odporúčame jesť hydinové mäso, ryžu, ľahkú vývar bez zeleniny, pitie čaju a nesýtených minerálok. Nevhodná je konzumácia čerstvého chleba, strukovín, mliečnych výrobkov, pitie sýtených minerálok alebo iných nápojov. U pacientov trpiacich plynatosťou je vhodné podanie lieku Espumisan na jej zníženie.

V deň vyšetrenia môže pacient vypiť menšie množstvo čistej stolovej vody. Veľmi dôležité je nepiť čiernu kávu, čaj, mliečne ani sladené nápoje, necmúľať cukríky a tiež nefajčiť.

Stiahnite si a vytlačte pokyny pred sonografickým vyšetrením v sekcii Pred vyšetrením.

Ako sa robí sonografia brucha?

Ultrasonografické vyšetrenie je bezbolestné, aj keď pacient môže pociťovať mierny tlak na vyšetrovaný orgán. Ide o neinvazívne a tiež bezpečné vyšetrenie aj pri nutnom opakovaní. Pacient pri ňom nie je zaťažený ionizujúcim žiarením. Lekár nanesie na pokožku pacienta priesvitný gél, ktorý pomáha v prenose ultrazvukových vĺn a po tom pohybuje sondou po jeho bruchu. Toto vyšetrenie trvá približne 10 minút.

Máte záujem o konzultáciu a vyšetrenie v našej ambulancii? Kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *